A Kompolti Óvoda bemutatása

Kompolt közel 2000 fő lakosú község, Heves megyében, a Mátra hegységtől délre található, Gyöngyös- Eger között, az M3 autópálya mellett, melyet a Budapest- Miskolci vasútvonal keresztez.

Kompolton 1960-ban merült fel igényként, hogy a gyermekek ellátását intézményes keretek között szervezzék meg, ezért létrehoztak egy ”Idény óvodát”.
1962 nov. 05-től az első óvoda épülete átadásra került. Ebben az épületben, 2 csoportszobában, 50 gyermek ellátására nyílt lehetőség 4 fő alkalmazásával.
A Kompolti Községi Tanács felismerte a község kiemelkedően jó földrajzi fekvését. Építkezésre alkalmas telkeket alakított ki, így sok fiatal család választotta lakóhelyül Kompoltot, mely megváltoztatta a település arculatát.
Az óvoda a Gödöllői Kutató Intézet Kompolti telepe mellett helyezkedett el, igényes környezeti adottságok mellett. Mindez hozzásegítette nevelőtestületet, hogy munkánkban kiemelt jelentőséggel bírjon a környezetvédelem, a környezet szeretet alakítása már kisgyermek kortól.
1975-től ugrásszerűen megnőtt az óvodás gyermekek létszáma, ezért férőhely kialakítása vált szükségessé.
1975-2010 között az óvoda egy átalakított önkormányzati épületben működött. Az évek során korszerűtlenné vált, ezért igény mutatkozott egy új óvoda építésére.
2007-től Kompolt-Nagyút Intézményfenntartó Mikrotársulás jött létre, melynek keretében azóta is a nagyúti óvoda tagintézményünkként működik.

Az óvoda első épülete 1962-ben

Kép1

Az óvoda második épülete 1972-től

Az óvoda jelene

2009-ben Kompolt Község Önkormányzata pályázatot nyújtott be és az Európai Unió támogatásával 250 000 000 forint értékben teljesen új és korszerű óvoda került átadásra, mely lehetővé teszi, hogy Kompolton minden óvodás gyermek felvételt nyerjen. Az épület kívül-belül akadálymentesített, bútoraink újak, udvari játékaink megfelelnek az előírásoknak. Eszközkészletünk nagyon magas színvonalú, a fejlesztő játékok legkülönfélébb változatai megtalálhatóak. Audiovizuális eszközeink között szerepelnek notebook, projektor, tabletek minden csoport számára, LCD televízió és CD lejátszó, számítógépek mind a felnőttek, mind a gyermekek számára. A dajka nénik munkáját automata mosógép, porszívó, takarítógép, varrógép könnyíteni, így több idejük marad a csoportban a pedagógusok munkájának segítésére.
2010. október 15-én átadásra került az 5 csoportos 125 fő gyermek ellátására alkalmas óvoda Az új óvoda megépülésével Kompolton az óvodások elhelyezése megoldódott.
Intézményünkben Szülői Szervezet segíti az óvoda és a családok közötti szoros együttműködést.
Lehetőség szerint a csoportszervezéskor azonos életkorú gyermekek kerülnek egy-egy csoportba. Gyermekcsoportjaink a következő barátságos, játékos neveket viselik: Méhecske, Süni, Mókus, Katica, Nyuszi

Az új óvoda napjainkban

Pedagógiai munka

Helyi sajátosságaink:

Óvodánk a Gyermekkertész Helyi Pedagógiai Program alapján dolgozik, mely létrehozásakor a következő szempontokat vettük figyelembe:
1. Az óvodára jellemző körülményeket, adottságokat és az óvoda sajátos helyzetét.
2. Az óvodás gyermekek létszámát, összetételét.
3. Az óvónők tudását, szakmai felkészültségét, pedagógiai rátermettségét, a megváltozott feladatok hatékony elvégzéséhez szükséges természetes képességet.

A helyi pedagógiai programunk kialakításában nagy szerepe volt Freinet francia pedagógus tevékenység központú szemléletének és pedagógiai elveinek megismerése.
A mindennapi nevelőmunkánk során játékba integrált korszerű, cselekvő-felfedező, alkotóképességet, kreativitást elősegítő tevékenységeket kezdeményezünk komplex módszerrel, melynek tartalmát az évszakok, az ünnepek, hagyományok határozzák meg. Az évszakok, jeles napok: számos tevékenységünket, a foglalkozások témáját, az ünnepekre való felkészülés határozza meg


Helyi sajátosságaink között kiemelt szerepet tulajdonítunk:

Zöld óvoda programnak, melynek célja a környezet szeretetére, védelmére nevelés, környezettudatos magatartás kialakítása, pozitív hatásgyakorlás a családokra zöld programokba való bevonással. Az alábbi zöld jeles napokat a föld védelme érdekében kiemelten kezeljük: Állatok Világnapja, Autó mentes nap, Energiatakarékosság napja, Víz Napja, Föld Napja, Madarak és fák napja. A Világos Kert Alapítvány által működtetett Ovikert Programunkban a gyerekek a maguk által termelt zöldségeket folyamatosan gondozzák és örömmel fogyasztják el, hisz számukra új jelentést kap mindaz, ami eddig nem volt finom a tányéron. Kialakul bennük egy értékrend és láthatóan háttérbe szorulnak az édességek. A gyermekeken át megszólítjuk a családokat és újra előtérbe kerül az önfenntartás és annak gyakorlata.

Egészségfejlesztő programunk célja a preventív egészségvédelem megvalósítása, az egészséges életforma megalapozása, az egészséget választó képesség kialakítása, és az egészséget károsító magatartások megelőzése, a mozgás megszerettetése a gyermeki szervezet sokoldalú arányos fejlesztése. Évente visszatérő feladatunk az „Egészség hét” megszervezése, mely a táplálkozás, mozgás, mentál higiéniás tevékenységek megismertetéséből és gyakorlásából áll. Évek óta működtetünk Reform csoportokat, melyekben az egészségmegőrzés kiemelt szerepet kap.

Mosolygós óvodaként feladatunknak tekintjük a pozitív gondolkodásmód elterjesztését a dolgozók és a szülők körében egyaránt.

Boldog Óvoda programunkban fontosnak tartjuk a gyermekek lelki fejlődésének segítését. Csoportjaink önállóan, egyéni elképzelés szerint dolgozták ki és működtetik a programot, melyben fontos szerepet kap a relaxálás, mely a gyermekeket nyugtatja, idegrendszerüket erősíti.

„Tehetséggondozó” programot működtetünk. Létrehoztunk egy palotás néptánc csoportot az esztétikus mozgás fejlesztése, műsorok színvonalának emelése céljából. Vers és mesemondó versenyt évente visszatérően szervezzük óvodai szinten. Figyelmet fordítunk a tehetséggondozó találkozókon való részvételre.
Lehetőséget biztosítunk óvodásaink számára a különböző képességterületeken való fejlődésre
Néptánc
Óvodánk néptánc oktatója évek óta ismerteti a gyerekeket a magyar néptánckincs alapjaival, a magyar népi játékokkal, néphagyományokkal, így az óvodánkban a néptánc a mozgásfejlesztés és a tehetséggondozás eszköze is egyben
Ismerkedés a német, angol nyelvvel
A játékos foglalkoztatással célunk a gyermekek érdeklődésének felkeltése az idegen nyelv iránt. Lehetőséget adunk a gyermekeknek arra, hogy örömmel felismerjék azt, hogy másik nyelven is tudnak énekelni, verselni, mondókázni, egyszerű kérdésekre válaszolni.
Hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek számára az esélyegyenlőség megteremtése céljából felzárkóztató programot működtetünk, melynek célja a hátrányok csökkentése, egyéni szükségleteknek megfelelő fejlesztés.
Sajátos Nevelési Igényű (SNI) gyermekek ellátásakor célunk, hogy elősegítsük a sajátos nevelési igényű gyermekek sokoldalú, harmonikus fejlődését, a gyermeki személyiség kibontakozását, a hátrányok csökkentését, az életkori és egyéni sajátosságok, valamint az eltérő fejlődési ütem figyelembevételével.

Amire büszkék vagyunk

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support