A Kompolt-Nagyút Gyermekkertész Óvoda és Bölcsőde a „Családbarát Köznevelési Intézmény” díjat, 2024. január 27-én ünnepélyes keretek között vehette át a Budapeszi Pedagógus Expon.
A prof. dr. Kopp Mária és férje Skrabski Árpád által alapított Három Királyfi Három Királylány Alapítvány 2022-ben köznevelési díjat hozott létre, mely azóta minden évben megpályázható.
A Családbarát Köznevelési Intézmény díj célja:
A kiemelkedően családbarát működésű köznevelési intézmények szakmai munkájának elismerése, emberbarát jó gyakorlatok megismertetése, valamint a társadalom figyelmének felhívása az ilyen élenjáró intézményekre.
Az alapítványhoz öt intézmény típus nyújthat be pályázatot: bölcsődék, óvodák, általános iskolák, középfokú oktatási intézmények és alapfokú művészetoktatási intézmények. A díjat minden évben, minden intézménytípusból egy szervezet kapja, akinek a pályázatát egy hét tagú zsűri- az előzetesen összeállított szakmai szempontrendszer alapján értékeli. A program fővédnöke dr. Balatoni Katalin köznevelési helyettes államtitkár. A zsűri elnöke Pálfay Erzsébet, a Három Királyfi Három Királylány Alapítvány alelnöke. A zsűri tiszteletbeli elnöke pedig prof. dr. Bagdy Emőke pszichológus, egyetemi tanár. A díjat a Richter Gedeon Nyrt. jelentős anyagi összeggel támogatja.
A pályázatnak két fókusztémája van: az egyiknél az intézmény, mint nevelő-oktató- szolgáltató, a másiknál a köznevelési intézmény, mint munkahely, család- és emberbarát működése jelenik meg. A 2023 év Családbarát Köznevelési Intézmény óvodai díjazottja: a Kompolt-Nagyút Gyermekkertész Óvoda és Bölcsőde intézménye.
Milyen jó gyakorlatokat alkalmazunk? Az intézményünkben dolgozó családoknak milyen munkahelyet biztosítunk?
Intézményünkben harminc alkalmazott dolgozik, s míg sok helyen pedagógus hiányra panaszkodnak, addig mi büszkék vagyunk arra, hogy nálunk van elegendő számú munkaerő. Nincs jelen a fluktuáció az intézmény életében, az elmúlt 11 évben senki nem mondott fel azért, hogy máshová menjen dolgozni. Szeretnek itt dolgozni a kollégák. Évente mentálhigiéniás tréningeket, közös csapat építő túrákat, kirándulásokat szervezünk, melynek célja a lelki egészség védelme, és a kollégák kiégésének megelőzése. Kialakítottunk dolgozói könyvtárat, internet-szobát a feltöltődés, pihenés, ismeretszerzés segítése céljából. Az egészséges életmód jegyében fedett kerékpártároló és zuhanyzási, átöltözési lehetősége van a kerékpárral érkezőknek. Nem feledkezünk meg a nyugdíjas kollégáinkról sem, évente vendégül látjuk őket, közös beszélgetésre, de akár közös munkára is, karácsony előtt mézeskalács sütésre.
Milyen családokat érintő intézkedési vannak intézményünknek?
A családokkal való kapcsolattartás során a „pedagógiai diplomácia” lehetőségeit kihasználjuk, az óvodai csoportok szülői közösségét úgy szervezzük, hogy mindenki megtalálja benne a helyét, figyelembe vesszük a kapcsolatépítés során az egyéni érdeklődést, és figyelembe vesszük a szülők személyes kompetenciáit. Lehetőséget adunk arra, hogy mindenki a saját lehetőségeihez és képességeihez mérten nem csak támogassa az intézményt, de részt is vegyen annak életében. Gyakran szervezünk „társadalmi/önkéntes segítő munkát” az épület
karbantartását segítve ezzel, valamint az óvoda udvarának, környezetének gondozása, szépítése érdekében.
Óvodai befogadási projektünk 15 éve működik sikeresen. A családok már 0-3 éves kor között ismerkedhetnek az óvodai élettel, hiszen rendszeresen szervezünk baba-mama klub foglalkozásokat, ahová szívesen látunk minden óvodánk iránt érdeklődő családot. Ezeken a foglalkozásokon lehetőség van az ismerkedésre, kötetlen beszélgetésekre, szükség szerint szakmai segítségadásra is.
A 3 éves gyermekek óvodai befogadása, régebbi nevén beszoktatás, nálunk már augusztusban elkezdődik, amikor a leendő óvodásainkkal a szüleikkel közösen két hetet tölthetnek az óvodában. A szülőtől való elválás fokozatos, az érdekes programok, interaktív közös játékok mind az elszakadás fájdalmát segítik enyhíteni.
E mellett babakocsi és babaváró helységeket alakítottunk ki felügyelet mellett, valamint szoptatós és pelenkázós szoba segíti a kisgyermekes családok óvodai tartózkodását.
Az épületben, a folyosókon és az aulában reggelente halk zene fogadja az érkezőket.
Közösségépítő törekvéseinket segíti a Mosolygós Óvoda és Boldog óvoda programunk, valamint a kommunikáció áramlásának rengeteg formája. Emellett nagy öröm számunkra az is, hogy öt csoport működik nálunk, 125 gyermek jár hozzánk, s nem csak helybeliek, hanem a környező településekről is érkeznek családok. Úgy gondolom, ez nagyon nagy elismerés egy falusi óvodának, hogy ennyien szeretnek ide járni, sok család választ minket, még akkor is, ha autózniuk kell, hogy elhozzák és hazavigyék gyermekeiket.
Mit jelent közösségünk számára a Családbarát díj?
Ez a díj számunkra pozitív megkülönböztetés, hiteles minősítés, ami jelzi minden óvodahasználó (családok, dolgozók) számára azokat az értékeket, melyek óvodaválasztáskor és munkahelyválasztáskor kedvezően befolyásolhatják az intézményünket. Egyfajta biztosítékot is jelenthet, hogy az az intézmény, aki viseli ezt a címet, valóban az elvárható módon működik. Komoly verseny előnyt jelenthet a humánerőforrás biztosításához. További értékkel növelheti az intézmény jó hírét. Ezért ennek a díjnak az elnyerése számunkra elismerés, és megtiszteltetés. Büszkeséggel tölt el, hogy elismerik a munkánkat, s követésre méltónak találják mindazt, amit teszünk. Márciusban, családbarát intézményként a szülőkkel közösen, ünnepélyes keretek között szereltük fel a referencia táblát az épület homlokfalára.